Ekran Nedir & Nasıl Oluşur?

Maalesef telefonların ekranları ne kadar iyiletiştirilsede kırılabilmektedir. Kullanıcılar ekran kırıldığında genelde ne kadar masraf çıkacağını merak ediyor ancak ekran kırılması telefona göre değişir ve kısmen farklılıklar gösterir.

 

Telefonların ekranları üç etaptan oluşur. Ön camın kırılması Digitizer denilen alanın bozulması ve LCD‘nin kırılması ya da hepsinin birden arızalanması…

 

Genelde öncelikle ön cam kırılır ancak ön camın kırılması sadece ön camın değiştirilmesi ile düzelecek bir sorun değil. Çünkü dokumantik alanın hassasiyetini arttırmak için üreticiler ön cam ile digitizeri bütünleşik üretirler bu sebepten dolayı ön cam kırıldığında digitizer ile beraber değişimesi gerekmektedir. Digitizer ile beraber değiştirilmesinin gerekliliği ödenmesi gereken ücretide arttırmaktadır.

 

Digitizer (dokunmatik alan) bu alan genelde kırılmaz ancak çeşitli sebeplerden dolayı bozulduğunda ön camla beraber değiştirilmesi gerekir. Telefonunuzun ön camı kırıldığında hala çalışmasının nedeni digitizer alanına zarar gelmemesinden kaynaklıdır.

 

LCD panel aslında bilgisayarınızın monitörü gibi bir görev görür tek başına kırılabileceği gibi cam alanla beraberde kırılabilmektedir. Eğer ekranda lekelenmeler boya akması ya da hiç görüntü gelmemesi gibi bir durum söz konusuyla LCD alanıda kırılmış olabilmektedir.

Bazı modellerde neden batarya ile ekran değişimi yapılıyor ?

Bazı modellerde güvenlik gerekçesi ile BATARYA değişimi Samsung tarafından tavsiye edilmektedir.

Sadece ön camda çatlaklar var, ön camı değiştirsem telefonum çalışır mı?

Yeni nesil telefonların ekranlarının değiştirilmesi zahmetli bir süreçtir. Çünkü vidalama değil, yapıştırma yöntemi kullanılmaktadır. Ön cam dokunmatik alana ve lcd ekrana yapışık vaziyettedir. Bunların el yordamı ile birbirinden ayırılması mümkündür. Ancak yapıştırma işlemenin de fabrikasyon fırınlama sistemi kullanılmalıdır. Sadece ön cam değişimi teorik olarak mümkün olsa da, el yordamıyla sürülen yapıştırıcılar bir ila altı ay arasında problem çıkartmakta ve dokunmatik ekran hassasiyetini etkilemektedir. Maliyet açısından düşük olan bu yöntem yetkisiz firmalar  tarafından uygulanmaktadır. Ekran yapıları farklı olduğu için, ön cam değişim süreci problem yaşatmaktadır. Bu sebepten dolayı yetkili servisler  ön cam değişimi yapmamakta ve tavsiye etmemektedir.

Yetkisiz müdahalede bulunulduğunu nereden anlıyorsunuz?

Sizin görmediğiniz bir alanda, Samsung güvenlik etiketi bulunmaktadır. Cihaza müdahale olduğu takdirde bu etiket zarar görecektir.

Cihazımın tamiri kaç gün sürer?

Yolda geçen zamanı saymazsak cihazınızın ekranı aynı gün içerisinde tamir edilir. Kargo ulaşımında her hangi bir aksaklık olmadığı takdirde tamirat ücreti onayını yaptığınız günden sonra maksimum üç iş günü içerisinde cihazınız size teslim edilir.

Ekran ödemelerini nasıl yapacağım?

Cihazınız teknik servisimize ulaştıktan sonra, ekran harici başka bir arızası varmı diye kontrol edilir. Aynı gün içerisinde net tamirat ücreti size bildirilir. Tamirat işlemi için onay verdiğiniz takdirde cihazınızın tamirat işlemi gerçekleşir. Cihazınızın tamir işlemi, size teslim edilirken ödeyebilir yada hesap numaramıza aktarabilirsiniz. Ödeme işlemi gerçekleşmez ise, cihazınıza kırık yada arızalı ekranı yeniden takılarak,iade edilir.

Neden yetkili servis ?

Servisimiz Samsung’un yetkili servisidir. Yetkili servisimize verdiğiniz cihazların onarımı teknik alt yapı ve teknik bilgiye sahip teknisyenlerimiz tarafından yapılmaktadır. Sadece yetkili serviste bulunabilen orijinal parça ile cihazlarınızın onarımı sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca servisimizde işlem yapıldığı için daha sonra cihazınızın garanti kapsamındaki arızalanması durumlarında cihazınız yetkisiz müdahale kapsamında değerlendirilmeyecek ve onarımı yapılabilecektir.